Sivas

Koyulhisar -  Çukuroba Köyü (Eksala)

Bu köyde Kandaz ailesine mensup 355 kişi tespit edilmiştir. 

1840 doğumlu Halil Bey belirlenen en yaşlı bireydir. Osman (1860), Hasan (1866), Recep (1867) adında üç oğlu olmuştur. 

Osman Bey’in Mehmet (1883), Yusuf (1892) ve Ahmet (1888) adında üç oğlu olmuştur. Osman Bey’in oğlu Ahmet Bey Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşmüştür. Recep Bey’in Mustafa (1890) ve Recep (1897) adında iki oğlu olmuştur. Halil Bey’in Hasan (1866) adında bir oğlu olmuştur. 

Biz bu bölgede araştırmalarımıza başlarken Karadeniz’e açılan en eski geçitlerden birinin Koyulhisar olduğunu biliyorduk. Düşüncemiz buraya ilk yerleşimin Anadolu’ya girişimizle gerçekleştiği yönündedir. 

Diğer taraftan Eskala (Kadırga), Trabzon- Gümüşhane sınırında yer alan Dorukkiriş Köyü’nün tek yaylasıdır. İsmini kalesinden almaktadır. Düşüncemiz bu iki ayrı yere verilen bu isimlerin de söyleniş tarzlarından dolayı farklı olduğudur. Bu da, eskala ve eksala isimlerinin Çepniler için bir öneminin olduğunu ortaya koymaktadır. Düşünüldüğü gibi “ilk-sela”dan türeme bir isim olmayıp, Orta Asya’dan buraya kadar taşınmış bir isimdir. Ayrıca araştırılması gereken bir husustur. 

Soyadı Kanunu ile birlikte Kandaz soyadı dışında Şamlı, Barak ve Erdem soyadları da kullanılmaya başlanmıştır. Köyden kişiler, yaptığımız görüşmede, buralara Malatya’nın Darende bölgesinden geldiklerini belirttiler. Aynı bilgiye Ordu’nun Yeveli Köyü’nde de ulaşmıştık. 

Şalpazarı-Eskala Yaylası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>