Sakarya

Hendek - Bakacak Köyü

1880’li yıllarda Ordu Mesudiye’den gelen Kandazlar, Bakacak Köyü’nün kurucularıdır. Bakacak Köyü’nden geçen derenin adı Esma’nın Deresi’dir. Adı geçen Esma Hanım, Mehmet Bey’in eşidir. 

Sakarya bölgesindeki tüm Kandaz dağılımı Bakacak Köyü’nden başlamıştır. 1855 doğumlu Mehmet Kandaz, 1860 doğumlu Esma Hanım’la evlenmiştir. Mehmet Kandaz’ın babası Süleyman Bey, dedeside Bekir Kandaz’dır. 

Yaptığımız araştırma sonucunda, Mesudiye’den gelen Kandazlar’ın aslen Trabzon’un Şalpazarı İlçesi Tamlı Köyü’nden olduğudur. Mesudiyeli Özmen ailesi ile direkt olarak dededen akrabadırlar. Ailenin resmi kayıtlarını incelediğimizde, 1892 doğumlu Arif Bey ve diğer büyük ağabeyleri Zile/Hamidiye’de doğmuşken, 1893 doğumlu Şükrü Bey Hendek’te doğmuştur. Bu da bize 1892 ile 1893 yılları arasında Hendek’e göç ettiklerini gösteriyor. Zile/Hamidiye, Cumhuriyet öncesi yerleşim ismi olup, şu an ki ismi Mesudiye/Beyağaç Köyü’dür. 

Aileden aldığımız bilgilere göre; Mesudiye’deki yaşamlarının mimarı Süleyman Kandaz’dır. Oğlu Mehmet Kandaz da burada vefat etmiştir. Mehmet Kandaz’ın eşi Esma Hanım, çocukları toplayarak Sakarya’ya göç etmiştir. Göç etmelerinin sebebi, başlaması olası bir kan davasıdır. Anne çocuklarını kaybetmemek için göç etmeyi tercih etmiştir. 

Tespitlerimize göre Şükrü (1880), Abdullah (1876), Aziz (1889), Ahmet (1888), Süleyman (1893) ve Arif (1892) adında altı erkek evladı olmuştur. 

Şükrü Bey, Hendek’e bağlı Çamlıca-Erenler Mahallesi’ne yerleşmiştir. Gülsüm, Fatma, Cemalettin, İfakat, Ayşe ve Şerafettin adında altı evladı olmuştur. 

Arif Bey de ağabeyi gibi Çamlıca-Erenler Mahallesi’ne yerleşmiş ve Kamil, Ayşe, Hacer, Kemalettin, Rukiye, Esma adında altı evladı olmuştur. 

Abdullah Bey ana yerleşim köyü olan Bakacak Köyü’nde kalmıştır. Mehmet, Zeliha, Ahmet, Mustafa, Hanife, Fatma, Mustafa ve Selahattin adında sekiz çocuğu olmuştur. Abdullah Efendi, İstanbul’da Sultan Abdulhamit’in medreselerinde okumuştur. İyi derecede Arapça ve Farsça bilirmiş. Kardeşlerinin tamamamını da Abdullah Efendi okutmuştur. Ayrıca Bakcak Köyü’nün asıl kurucusu da Abdullah Efendi’dir. 

En küçük kardeşi Süleyman Bey ise Akyazı’nın İnönü Köyü’ne yerleşmiştir. Süleyman Bey iki kere evlenmiş. Birinci evliliği Fatma Hanım ile olmuş, Hüseyin-Niyazi ve Ahmet Beyler doğmuştur. Daha sonra evliliği Selvi Hanım’la olmuş, Fatma-Hanife-Gülizar Hanımlar ve Hidayet Bey doğmuştur. 

Ahmet Bey’in İsmail ve Emin adında iki evladı olmuştur. Emin Bey soyadını Uyar olarak değiştirmiştir. Ama Emin Bey’in çocukları Kandaz ismini kullanmaya devam etmiştir. 

Ahmet ve Aziz Beyler Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşmüştür. Yedi yıl oyunca Yemen’de savaşan Arif Bey ise İstiklal Madalyası sahibidir. 

Ayrıca bu aileden Adapazarı-Tekeler, Akyazı-Yağcılar ve İnönü, Erenler, Yeniköy, Yayakbaşı, Osmanbey ve Yukarıçarığıkuru Köyleri’nde de yerleşimler mevcuttur. 

Bu aileye mensup 542 kişi tespit edilmiştir. 

              

Hacı Arif-Abdullah ve Süleyman Kandaz

 

 

Abdullah Kandaz ve Ailesi

 

 

 

Hacı Mustafa Kandaz ve Ailesi-1957

 

 

 

Selahattin Kandaz-1949

 

Aşağıdaki Tablo, Mesudiye Beyağaç (Zile/Hamidiye) ve Hendek/Bakacak Köyü Kandazları’nın akrabalıklarını göstermektedir.

 

 

 

Akyazı-Pazarköy

Buradaki Kandazlar Gümüşhane Kürtün İlçesi’ndeki Kanat soy isimli ailedendir. Bu aileye mensup 17 kişi tespit edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>