Kocaeli

Merkez – Maşukiye ve Yenidoğan Mahallesi

Maşukiye ve Yenidoğan Mahallesi’ni beraber ele almamızın sebebi, her iki yerleşim yerindeki ailelerin kardeş olmasıdır. Buradaki yerleşim 1880 doğumlu Osman Kandaz ile başlamıştır. Eşi Ayşe Hanım’dır. 

Osman Bey’in dört oğlu olmuştur. Halim (1901), Ali (1905), Hüseyin (1908) ve Mustafa (1915)’dir. 

Aile Trabzon’un Vakfıkebir İlçesi’nden ilk önce Sakarya-Akyazı Boztepe Köyü’ne yerleşmiş, daha sonra da 1932’li yıllarda Maşukiye’ye göç etmiştir. 

Hem Akyazı da hem de Maşukiye’de yerleştikleri yerin adı Boztepe’dir. Boztepe Trabzon’a yakın yaylalardan birinin adıdır. Ailenin esasen kökü Trabzon Vakfıkebir’e dayanmaktadır.

Maşukiye’deki Kandazlar’ın doğum tarihlerinden hareketle Rus İşgali ile birlikte Akyazı’ya göçtükleri, 1932 yılına kadar Akyazı’nın Boztepe Köyü’nde kaldıkları görülmektedir. 1932 yılından sonra da Maşukiye’ye yerleşmişlerdir. Bu aileye mensup 235 kişi tespit edilmiştir.

Gölcük-Yeni Mahalle

Buradaki Kandazlar’ın soyadları Turan ve Tudan’dır. Her iki aile de Vakfıkebir Çavuşlu Köyü’ndendir. Kayıtlı kişi sayısı 18’dir.

Gebze-Hacıhalil

Buradaki Kandaz’lar Gümüşhane-Torul Köstere Köyü’ndendir (15 kişi).

Çayırova-Şekerpınar

Buradaki Kandaz’lar Gümüşhane-Torul Tokçam Köyü’ndendir (9 kişi).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>