Samsun

Canik İlçesi’ne bağlı Dereler Köyü’ndeki Kandazlar aslen Ordu’nun Kumru İlçesi Samur Mahallesindendir. Aile 77 kişiden oluşmaktadır. Buraya ilk yerleşen Kandaz, Mahmut ve Hasibe Hanım’ın oğlu Kamil Kandazoğlu’dur (1880).

Samsun’a bağlı İlkadım İlçesi’nde, Ordu İli Mesudiye İlçesi Yeveli Köyü’nden soyadları Bingöl olan 17 Kandaz tespit edilmiştir. 

Samsun’un Terme İlçesi’nde Ordu’nun Ünye İlçesi’nden 37 Kandaz, Trabzon-Vakfıkebir Bahadırlı Köyü’nden soyadları Güven olan 41 Kandaz tespit edilmiştir. 

Ayrıca ünlü Kandazlar bölümüne koyduğumuz Mehmet Vehbi Bey ve ailesinin de Samsun’da yaşadığı bilinmekle beraber izine ulaşılamamıştır.

Trabzon Yomra Mesafor Köyü’nden Çarsamba’ya yerleşen soyadları Köse olan, Gandaz lakabıyla anılan bir aile mevcuttur. Dedelerinin bir kardeşinin Adapazarı’na birininde İzmit’e yerleştiğini belirten aile üyeleri kendilerine neden Gandaz dediklerini tam anlamıyla bilememektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>