Diğer İller

KARABÜK

Safranbolu’ya bağlı Kadıbükü Köyü, Yayla Mahallesi’nde oturan ve soyadları AYAN olan aile de Kandaz’dır. 

Ulaşabildiğimiz kişi, İsmail ve Fatma’dan olma 1900 doğumlu Süleyman Ayan’dır. Köyde yaptığımız araştırma sonucunda bu aileye mensup 13 kişi bulunmuştur. Ailenin hangi bölgeden buraya geldiği bulunamamıştır.

ÇANKIRI

Araştırmalarımız, bugün Çankırı’da Kandaz soyadına sahip bir ailenin olmadığını gösteriyor. Ancak, devlet arşivlerinde Kandazağa olarak bahsedilen Hasan Ağa ve Ali Ağa isimlerine rastlanılmıştır. Hasanağa 1869 Dumanlı-Çankırı doğumlu gözükmektedir. Tebdil-i Hümayun kayıkları sorumlusudur ve devlet arşivlerinde fotoğrafı mevcuttur. 

Diğer taraftan, askeri kayıtlarda Çankırı şehitler listesinde yer alan Ahmet oğlu Ahmet Kandaz ismi geçmektedir. Ölüm tarihi 1917’dir.

Değerlendirmemiz, ailenin soyadı kanunu ile birlikte başka bir isim kullanmakta olduğudur.

Diğer bir araştırmada Ilgaz’a bağlı Kese Köyü’nde, soyadları Eğribaş, lakapları Gandez olan bir aileye rastlanılmıştır.

BARTIN

Bartın İli’nde bir bölgenin adı olan Yeşil Çakraz’da yaptığımız araştırmalar, Gandazlar lakabıyla anılan ve tekne yapımcılığında bölgede söz sahibi olan bir aileye rastlıyoruz. Bu ailenin soyadı Özmen’dir. Burada geniş bir aile olduklarını öğreniyor ve iki dönem Hasan Özmen’in muhtarlık yaptığını da tespit ediyoruz. 

Ordu’nun Mesudiye ilçesine bağlı Beyağaçtaki Kandazlar’ın soyadlarıda Özmen’dir.

TOKAT

Merkez’e bağlı Emirseyit Kasabası’nda soyadları İrşi olan Gandazlar lakabına sahip bir aile tespit edilmiştir. Erbaa İlçesi’ne bağlı Karaağaç Köyü’nde ise Gandazlar lakaplı bir aile bulunmuş fakat bilgilerine ulaşılamamıştır.

DÜZCE

Kaynaşlı İlçesi Muratbey Köyü’ndeki Kandazlar, Giresun’un Doğankent İlçesi Çatalağaç Köyü’ndendir. (Kayıtlı kişi sayısı 21) 

Merkeze bağlı Uğurlu Mahallesi’ndeki Kandazlar, Sakarya İlçesi Hendek ilçesi Bakacak Köyü’ndendir. (5 kişi) 

Kaynaşlı Çatalçam Büyükaçma Köyü’ndeki Kandazlar ile Merkez Kirazlı’daki Kandazlar aynı ailedendir. Bu aileden 63 kişi tespit edilmiştir. 

Bu ailenin büyüğü Hasan Kandazoğlu’dur (1856). Aslen Şarlı-Vakfıkebir’dendir. Oğlu Mustafa Bey (1880), Rus İşgali sırasında ailesini de alarak 1916 yılında Büyükaçma’ya yerleşmiştir. 

Mustafa Bey’in tek oğlu Vakfıkebir doğumlu Hasan Kandazoğlu’dur (1915). 

Merkeze bağlı Doğanlar Köyü’nde soyadları “Güvenolan Kandazlar tespit edilmiştir. Bu aile ile ilgili elimizde detaylı bilgi bulunmamaktadır. Bildiğimiz tek husus ailenin soyadı tespiti sırasında Kandaz soyadını almak istemesi üzerine, Abaza olan memurun bunun Abazaca’da çıplak (aslında anlamı çıplak değil çıplak toprak/bozkır anlamındadır) anlamına geldiğini söylemesi, aile fertlerinin de bu duruma çok sinirlenip Güven soyadını almasıdır.

KASTAMONU

Kastamonu’da merkeze bağlı Yakaören, Halife ve Kadıoğlu Köyleri’nde iki ayrı Kandaz ailesi tespit ettik. 

Kadıoğlu ve Yakaören Köyü’ndekiler Kandezoğlu, Halife Köyü’ndekiler Kandez soyadını taşımaktadırlar. Kandaz isminin yörenin lehçesine göre Kandaz, Kandez, Kandiz ve Gandaz olarak değiştiğini daha önceleri de görmüştük. Bu bölgede ise Kandez olmuştur. 

Kandezoğulları’ndan tespit ettiğimiz en büyük Kandaz, Ali ve Hediye oğlu 1901 doğumlu Mehmet Kandezoğlu’dur. Kayseri Kocasinan’da yaşayan İsmail Kandezoğlu ve ailesi de Ali Kandezoğlu’nun torunlarıdır. 

Halife Köyü’ndeki Kandezler’in en büyüğü ise 1905 doğumlu Hüseyin ve Hatice oğlu İbrahim Kandez’dir. Bu aileye mensup 82 kişi tespit edilmiştir. Ancak ailenin buraya hangi bölgeden geldiği bulunamamıştır. 

Bozkurt İlçesi’ne bağlı Günvakti Köyü’nde Gandez lakaplı, soyadları Karakılçık olan Kandazlar tespit edilmiş olmasına rağmen gerekli araştırmalar tamamlanamamıştır. 

Taşköprü’de tespit edilen Kandaz ise Mehmet Niyazi Tuncer’dir. Görele’den Halil Bey’in oğludur. 1988 de vefat etmiş. 

Niyazi Bey, Görele’den tanıdığımız Nabi ve Naci Kandazoğlu’nun öz amcalarıdır. İstanbul Üsküdar’daki Kandazlar da bu ailedendir.

 

Görele’li M.Niyazi Tuncer, oğulları Gökhan, İlkay ve Eşi Mevlüde Tuncer.

DİĞER İLLER

Adana’nın Ceyhan İlçesi’ne bağlı Kandazlar’ın buraya nereden geldikleri bilinmemektedir. Aile ile yapılan görüşmelerde atalarının Rumeli’de savaştıkları ve daha sonra Selanik’e yerleştikleri belirtilmiştir. Mübadele zamanında ise aile Adana’nın Ceyhan İlçesi’ne yerleşmiştir. Ailenin büyüğü Rauf Kandaz’dır. Tespit edilen kişi sayısı 16’dır. 

Bursa’nın Osmangazi İlçesi’ndeki Kandaz’lar, Giresun Doğankent Çatalağaç Köyü’ndendir. Zonguldak Merkez’deki Kandazlar Giresun Görele’dendir. Iğdır Merkez’deki Kandazlar, Gümüşhane Torul İlçesi Tokçam Köyü’ndendir. Kayseri Kocasinan’daki Kandazlar, Kastamonu Halife Köyü’ndendir. 

İstanbul’un Beykoz İlçesi’nde Giresun Doğankent ve Şebinkarahisar’lı, Üsküdar İlçesi’nde Görele’li, Şişli de Şebinkarahisar ve Koyulhisar’lı, Kartal’da Hendek ve Koyulhisar’lı, Zeytinburnu’nda Hendek ve Ünye’li, Beyoğlu’nda Şebinkarahisar’lı, Fatih, Bakırköy, Eyüp, Bahçelievler ve Avcılar’da Vakfıkebir Bahadırlı Köyü Kandazlar’ı bulunmaktadır. 

İzmir Kemalpaşa ve Seferihisar’da Gümüşhane-Torul Köstere Köylü Kandazlar’ı, Konak’ta Sakarya Hendek Bakacak Köylü Kandazlar bulunmaktadır. Bolu’ya bağlı Taraklı Köyü ve Rize’ye bağlı Çayeli İlçesi’nde Kandiz soyadlı şehitler bulunmuştur. Ama araştırmalarımız neticesinde, şu an bahsedilen yerlerde bu ailenin fertlerine ulaşılamamıştır. 

Aynı köylerde yaşamalarına rağmen ulaşamadığımız, Balıkesir ve Sungurlu’da yaşayan Kandaz ailelerinden haberdar olmamıza rağmen soyadları değiştiği için ulaşamadığımız Kandazlar’ın varlığından haberdarız. Zaman içerisinde bu Kandazlar’a da ulaşılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>