Soy İsimler

KANDAZ AİLELERİ

Araştırmalarımızda yer verdiğimiz hususlarda yüksek oranda doğruluk payına önem verdik. Bununla birlikte bazı ailelerin bizimle birlikte anılması hususunu da araştırdık ama kesin olarak belirleyemediğimiz aile isimleri oldu. Bunlar; Kaymaz, Kaytaz, Kandal, Kazdal, Kandemir, Kalafatoğlu, Toksöz, Basıcı, Yiğit ve Özbey aileleridir. 

KANDAZLARIN KULLANDIĞI SOYİSİMLER

Altun Kanat Özmen
Ayan Kandas Özdemir
Barak Kandaz Pekgüven
Basıcı Kandazoğlu Şamlı
Bingöl Kandemir Şentürk
Çelik Kandez Tekel
Dağ Kandezoğlu Tudan-Turan
Eğribaş-Gandez Kandız Tuncer
Erdem Kandiz Tuna
Gandaz Kandoğlu Tül
Gandazlar Kantekin Türk
Gangazgil Kara Usta
Gügercin Karakılçık-Gandez Uyar
Güven Karanacakoğlu Yılmaz
Hoçur Kendaz Yılmazer
Hotur-Hoşur Lalaş-Lalan Yiğit
Irşi-Gandaz Kantaz-Kantazoğlu Yucu
Durmaz Mollahasanoğlu Yuvcu
Kahraman Mollaoğlu  

 Yukarıdaki tabloda, Kandazlar’ın soyadı kanununa göre belirlenmiş oldukları aile adları yer almaktadır. Bu soyisimlerin hangi bölgelerde kullanıldığı ve kaç kişinin kullandığı bilgisine 9. Bölümde yer alan “Nüfus Kayıtlarına Göre Kandaz Dağılımları” tablosundan bakabilirsiniz. 

Aşağıdaki tablo, araştırmalar sonunda birbirine bağlanan aileleri göstermektedir. Esas amacımız bu araştırmaların sonunda tüm aileleri, kesin delillerle bir tablo halinde birbirine bağlamaktır. 

Akçaabat-Trabzon/Merkez-Vakfıkebir/Bahadırlı Köyü-Giresun/Merkez, Görele ve Güneyköy’deki Kandazlar’ı birleştirmek bizim için mühim bir çalışmadır. Bu çalışma sonucunda; Gügercin, Pekgüven, Güven, Kandaz ve Kandazoğlu gibi 5 ayrı soyadı ve 6 ayrı yerleşim birimi bir araya getirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>