Dil ve Mimarlık

Kandazların devamlı olarak göç halindedir ve önemli savaşlarda yer almışlardır. Bu süre zarfında dilimiz hiç değişmemiş, her zaman Türkçe olarak kalmıştır. 

Prof. Dr. Faruk Sümer “Tirebolu Tarihi” isimli eserinde şöyle diyor: “Trabzon’un doğusunda Sürmene, Of, Rize yöreleri ile Batum’a kadar uzanan yerlerde Türkçe konuşanlar Tirebolu ile Görele ve Vakıfkebir yörelerindeki Türkler’in yakın akrabaları ve onların evladıdır”. 

Eserler; 

Sakarya Bakacak Köyü yakınlarında Balıklı ve Çakallı adında iki dere mevcuttur. Bakacak’ta yaşayan Arif Kandaz diğer köyler ile bağlantıyı kurmak ve insanların tehlike yaşamaması için 1957 yılında her iki derenin üstüne de ahşaptan birer köprü yapmıştır. Balıklı Köprüsü 50 metre, Çakallı Köprüsü 8 metre uzunluğundadır. Her iki köprünün arasında 100 metre mesafe vardır. Arif Kandaz bu köprüleri yaparken tek parmağını da kaybetmiştir. 

Yine Arif Kandaz, iki köprünün arasında bir çeşme ve baraka yaptırmıştır. 

Diğer eserimiz ise Adnan Güngör Üçüncüoğlu’nun “Tarihsel Süreçten Günümüze Trabzon-Gümüşhane Halkları” adlı eserinin 243. sayfasında belirttiği Hacı Kandaz Medresesi’dir. Bu medresede 179 talebe olduğu da belirtilmiştir “(TS. 1305) b 324”. Medrese, Gümüşhane Merkezi’ne bağlı Duymadık Köyü’ndedir. Bu medrese bugün hala ayakta durmakta ve misafirhane olarak kullanılmaktadır. 

Diğer bir eserde Trabzon Merkez’deki Sülüklü Mezarlığı’dır. Bu mezarlığın Kandazlar tarafından vakfedildiği, tarih kayıtlarında yer aldığı, Kandazlarca belirtilmektedir. Ancak elimize bunu doğrulayacak bir bilgi ulaşmamıştır. 

Bir diğer rivayette Kastamonu Kalesi’nde yer alan eski beylerden Kandazağa’ya ait taş mezardır. Mezar üzerinde Kandazağa yazdığı belirtilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>