Ordu Yapısı

Düzenli, askeri disiplin içinde her gün bu işi yapan bir ordumuz hiç olmamıştır. Halkımız, göç durumuna ve savaşmaya o kadar vakıf ki savaşıyor, oraya yerleşiyor, ailesini genişletip toprak sahibi oluyor. Ama dışarıdan gelen bir tehdit olduğunda, sorgusuz sualsiz bir araya gelip önemli bir güç oluyorlar. Bu karakter genel olarak tüm Türk boylarında mevcuttur. 

Görele tarihini yazan Mustafa Arslan, bölgemize yerleşen Çepni Türkleri’nin son derece Milliyetçi ve yurtsever olduklarını yazar, inançları ve vatan aşkı dışında her türlü ihtirastan uzak olduklarını Görele Tarihi’nde anlatmıştır. Çepni Türkleri hayat tarzını tam bir serbestlik üzerine kurmuşlardır. 

Yönetilmekten hoşlanmazlar, başlarındaki idareciler ve din adamlarına önem verirlerdi. İşte bu vasıflardan dolayı, bozulan devlet düzeninin yerine kendileri derhal düzen kurmaya, derebeylikler kurmaya başladılar. Zaten Osmanlı Devleti’nin başta verdiği imtiyazlar kaldırılmış, Reâya (her türlü vergiyi veren devletin yükünü çeken köylü) sınıfına dâhil edilmişlerdi.

Görüldüğü gibi bölgemizde kuvvetli birçok derebeyi, diğer adı ile “âyân”lık idaresi teşekkül etmişti. Ayanlar devlete, yani devletin otoritesine, kanunlara uymayan asi güçler olup, istedikleri an etrafına 1.000–2.000 asker toplayacak dirayette olduklarını göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>