Araştırma-3 (Bülent Kandaz)

ARAŞTIRMA-3 (Bülent Kandaz)

Bülent Kandaz, Trabzon Akçaabat doğumludur. Almanya’nın eski başkenti Bonn’da yaşamaktadır.

 Kandazoğulları

Atalarımızdan öğrendiğim ve araştırarak edindiğim bilgilere göre Kandazoğlu kavmi, Türkler’in Orta Asya’dan göçleri sırasında Hazar Denizi üzerinden, İran ve Azerbaycan sınırlarından geçerek, Anadolu’nun Van yörelerine gelip yerleşmişlerdir. 

Babam Osman Nuri Kandaz’dan dinlediklerim; “Görele yöresinde Kandazoğulları’ndan Nabi Kandazoğlu ile Dursun Kandazoğlu, Karadağ bölgesinde buldukları bir mezarı açtılar. O mezardaki deri yazıtlarını incelettiklerinde, atalarımız Kandazoğulları’nın Van yöresinde çıkan bir hastalık nedeniyle oradan göç ederek Şebinkarahisar ve yörelerine yerleştikleri ortaya çıkmıştır”. 

Tarihçilerin yazdıklarına göre de; Van bölgesinde çıkan Davun hastalığı neticesinde, bu kavimden çok azı Pontus Dağları’nı aşarak, Colonıa (Şebinkarahisar) yöresine yerleşmişlerdir. Selçuk Türkmenleri, bu yöreye Kughuniya derlerdi. 

Türk bilgilerine göre, ilk müslüman Türk devleti Gazneliler’dir. Bu devlet, 10. yüzyılın ikinci yarısına doğru İran’ı bölen sıra dağların, her iki yamacından da Horosan’ı içine alan bir bölgesine yerleşmişler. Bu kavmin askeri beyliklerinin kurucuları kesinlikle Türkler’dir. Tarihte yer alan Gazneli Mahmut ve Tekin gibi yüce beylerinde Türk oldukları bilinmektedir.

O dönemde, Kuzey Fırat’tan başlayıp Aras ve Kızılırmak’ın yukarı kısımlarından geçerek Pontus Dağları boyunca uzanan bir anayol olduğunu görürüz. Bu yollar, Van Gölü dolaylarından başlayarak Toros Dağları’nın kuzey yamaçlarını dolaşarak Anadolu’ya ulaşır.

 İşte o devirlerde Keykubat El-Eşreften Ahlat Kalesi’ni almasını istemiştir, El-Eşref’’e o dönemde bütün doğu bölgesinin savunmasını sağlayan, büyük kumandan ve kendisi Türk olan, Sinaneddün Kaymaz’a (Kandaz olduğu muhtemeldir) vermiştir (bkz; Anadoluda Türkler sayfa 139, 334). 

Kandazoğulları sülalesinden Ali, Hasan, ve Temel kardeşler Van gölü çevresindeki öldürücü salgın hastalıktan kaçarak, yukarıda bahsettiğim gibi Şebinkarahisar bölgesine gelmişlerdir. Ali ve Hasan Şebinkarahisar’da kalmış, Temel ve diğer beyler Torul, Bayburt ve Trabzon bölgelerine yayılmışlardır.

Araştırma-3 (Bülent Kandaz) için 2 cevap

  1. Seddül Bahir der ki:

    Yakın tarihlerde aile büyüklerinin, yüzlerce yıl öncesi ile ilgili gerçekçi bilgi vermeleri oldukça zorlamadır çünkü Osmanlı ailesi bile boy ve şecerelerini araştırması için yardım almıştır ki bu yüzlerce yıl önce olmasına rağmen hala tartışmalıdır. Mezarlara deriden bir yazıt koymakta, onu çürümeden çıkartmakta hadi çıkardın okumakta olası değildir, çölde gömülü değilse. Ayrıca eğer bir yazı yazılacaksa tıpkı diğer Türk mezarlarında olduğu gibi taşının üstüne yazılır, eski kurganlar da dahil mezarlara herşey konur ama deri yazması konulduğu görülmemiştir, yazılı taşlar ise hali hazırda Anadolu’da oldukça çok sayıda mevcuttur. Çepni olduğunuzu varsayarak diyebiliriz ki evet, Van’da Fatih dönemine kadar Çepniler mevcuttu ve Fatih, Van’daki Çepnileri Karadenize kaydırmıştır tıpkı diğer bazı boylar ve Çepniler gibi ve burdan da anlarız ki Çepniler Karakoyunlular’ın bir parçası olarak yaşamıştır. İlk Müslüman Türk devleti ise Gazneliler değildir, Karahanlılar’dır çünkü her ne kadar Gazneliler bir memlük devleti ise de Türklükleri sadece idari sınıfın atalarının geçmişi ile ilgilidir ve Gazneliler her yönden tam anlamıyla bir İran medeniyetidir. Karahanlılar ise tüm özelikleri ile bir Türk devletidir, nüfusunun tamamına yakını Türktür ve devletin, ordunun ve toplumun geleneği tam anlamıyla Türktür. Ayrıca eklemek gerekiyor, Çepniler Karahanlıları kuran iki ana boydan biri olan Karlukların torunudur. Orta çağda yaşanan salgın hastalıkların tarihi etkileri konusunda kayıtlar tutulmuştur bu yüzden eğer iddia ettiğiniz salgın, ailenizi etkilemişse bu kayıtlarda sizin tarihinizle ilgili sürpriz bilgiler bulmanızı sağlayabilir, bence bunun üzerine gitmelisiniz. Atalar muhakkak gururlanacak işler yapmıştır ve utanılacak işler de tabi, tarih bir tecrübeler denizidir kendi bildiğini okur siz sadece anlamaya çalışırsınız ve doğru ilişki de budur. İyi çalışmalar hoşça kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>