Türkiye’de Kandaz Dağılımı

TÜRKİYEDEKİ KANDAZ DAĞILIMI (1800–2011)

Kandazoğulları ile ilgili yaptığımız araştırmalardan biri de, Türkiye sınırları içinde yaşayanları tespit ederek, yaşadıkları bölgelere nasıl ve ne zaman geldikleriniöğrenmektir. Bu konuda yaptığımız uzun soluklu alan araştırmaları bize çok yardımcı olmuştur. Ama Türkiye Cumhuriyeti’nin bize sunmuş olduğu kaynaklar önceliklidir. 

Bu nedenle, çalışmalarımızda nüfus kayıtlarını baz aldık. Şu an Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bir nedenden dolayı Kandazlar mevcuttur. Bunun tamamını tespit etmemiz imkânsız değil ama çok uzun soluklu bir çalışma gerektirecektir. Biz bunun büyük bir kısmını tamamladık ve 15.442 kişiye ulaştık. Bununla ilgili olarak da “Kandazlar Nüfus Kütüğü” adı altında bir kitap yayınlamayı planlamaktayız. 

Araştırmalarımızda, yerini yurdunu terk ederek başka illere yerleşen Kandazlar’ın ilk yerleşim yerlerini göz önünde bulundurduk. Bunun tespitini de nüfus kayıtlarına dayandırdık. 

IX. Bölümde yer alan tablo; 1800’lü yıllara dayanan ilk yerleşim yerlerimiz ve daha sonra çeşitli sebeplerle nüfus kayıtlarını ilk yerleşim yerlerinden taşıyan aileleri içermektedir. 

Diğer bir husus da belirlenen aile fertlerini tek tek belirtmek yerine sayısal olarak vermemizdir. 1800 ile 1900 yılları arasında yaşamış aile büyüklerini verip geriye kalan bireyleri sayısal olarak verdik. 

Araştırmalarımız bize gösterdi ki şu an Türkiye’nin tüm bölgelerine yayılmış olmamıza rağmen ana yerleşim yerlerimiz Trabzon’un; Akçaabat, Şalpazarı ve Vakfıkebir, Gümüşhane’nin; Torul-Kürtün, Ordu’nun; Ünye, Mesudiye ve Kumru, Giresun’un; Görele, Yağlıdere, Doğankent, Espiye ve Şebinkarahisar bölgeleridir. Bu bölgelerde yerleşimlerimiz 1400’lü yılların başlarına rastlasada, tespitlerimiz yukarıda saydığımız bölgelerden Sakarya’nın Hendek, Kocaeli’nin Gebze ve Maşukiye gibi yoğun Kandaz bölgelerine, göçlerin gerçekleştiğidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>